سیستم تاد (Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) ) یك برنامه تسلیحاتی زمین پایه با قابلیت تحرك و جابجایی است كه برای نابودی موشكهای بالستیك كوتاهبرد و میانبرد در فاز ترمینال ، درست چند ثانیه پیش از برخورد به زمین ، طراحی شده است . این سیستم یكی از آخرین لایه های دفاعی در برابر موشكهای بالستیك می باشد و نقش مهمی را در برنامه های دفاعی آژانس دفاع موشكی آمریكا بازی می كند.


پس از تكمیل نهایی ، تاد  قادر خواهد بود موشك های بالستیك مهاجم را در ارتفاعی  حدود 200 كیلومتر در داخل یا خارج از جو زمین نابود سازد . در چنین ارتفاعی برای موشكهای بالستیك استفاده از طعمه ها و گمراهی ضد موشكها بسیار مشكل می نماید . همچنین با از بین رفتن موشك بالستیك در ارتفاعات بالاتر ، ریسك خسارات موشكهای اتمی ، شیمیایی و بیولوژیكی به شهروندان یا نیروهای مسلح كاهش می یابد ............

سیستم تاد (Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) ) یك برنامه تسلیحاتی زمین پایه با قابلیت تحرك و جابجایی است كه برای نابودی موشكهای بالستیك كوتاهبرد و میانبرد در فاز ترمینال ، درست چند ثانیه پیش از برخورد به زمین ، طراحی شده است . این سیستم یكی از آخرین لایه های دفاعی در برابر موشكهای بالستیك می باشد و نقش مهمی را در برنامه های دفاعی آژانس دفاع موشكی آمریكا بازی می كند.

پس از تكمیل نهایی ، تاد  قادر خواهد بود موشك های بالستیك مهاجم را در ارتفاعی  حدود 200 كیلومتر در داخل یا خارج از جو زمین نابود سازد . در چنین ارتفاعی برای موشكهای بالستیك استفاده از طعمه ها و گمراهی ضد موشكها بسیار مشكل می نماید . همچنین با از بین رفتن موشك بالستیك در ارتفاعات بالاتر ، ریسك خسارات موشكهای اتمی ، شیمیایی و بیولوژیكی به شهروندان یا نیروهای مسلح كاهش می یابد .

پروژه تاد كه در اصل با نام Theater High Altitude Area Defense  شناخته می شد ، در سال 1992 و با سرمایه گذاری 689 میلیون دلاری آژانس دفاع موشكی آمریكا ،  آغاز به كار كرد . در دهه 90 میلادی  ، سیستم تاد در 6 مورد از 8 مورد آزمایش صورت پذیرفته ، ناموفق بود . آژانس دفاع موشكی آمریكا مصمم شده بود كه پروژه را رها نماید . اما مهندسین طراح تاد در سال های 2000 تا 2003  ، كلیه قسمتهای سیستم را بررسی و مهندسی مجدد نموده و بسیاری از مشكلات ذاتی سیستم را بر طرف نمودند.

در سال 2004 سیستم آماده بود تا دردسرهای پیشین خود  را پشت سر بگذارد . مهندسین تاد با انجام یك سری آزمایشات ویژه (بدون پرتاب موشك ) ثابت كردند كه این سیستم می تواند موشكهای كوتاهبرد و میانبرد را با موفقیت نابود سازد . در مارس 2004 ، حرف T در واژه Thaad از theater به terminal تغییر كرد تا واژه تاد كاربرد اصلی سیستم را بهتر بیان كند : نابودی موشك های بالستیك در فاز نهایی شیرجه.
سیستم جدید تاد شامل چهار جزء اصلی می شد :

الف – رادار باند Xب - واحد فرماندهی ، كنترل و مدیریت عملیات یا  
Command & Control and Battle Management Communications (C2BMC)


ج-  لانچرهای متحرك


د -  خود موشك هادر زمان یك درگیری احتمالی ، رادار آرایه ای باند ایكس ، بدون نیاز به كمك سایر سامانه های راداری  ، جستجوی افق را برای یافتن موشكهای مهاجم انجام می دهد . این رادار می تواند تهدیدات را از فاصله 1000 كیلومتری تشخیص دهد . هنگامی كه یك موشك دشمن تشخیص داده شد ، رادار اطلاعات مربوط به شناسایی موشك را به واحد C2BMC  گزارش می كند . C2BMC یك مقر فرماندهی متحرك مستقر در یك هامویست كه تمامی اجزای سیستم تاد را مدیریت و هماهنگ می نماید . این واحد قادر است تاد را با سایر لایه های دفاع موشكی مرتبط نماید تا كل مجموعه لایه های دفاعی ، همپوشانی بهتری را برای دفاع مستحكم در برابر موشك های بالستیك فراهم نمایند . همچنین این واحد مسئولیت شناسایی دوست از دشمن را نیز به عهده دارد .
بطور معمول ، یك آتشبار تاد شامل 9 لانچر M1075 برای حمل و شلیك موشك های تاد می باشد .  هر لانچر 12 متر طول و 3.25 متر عرض دارد و 10 موشك را حمل می كند .( نمونه های هشت تایی نیز موجود است . ) برای استقرار سریع در یك منطقه ، نیروهای نظامی قادر هستند  این لانچرها را با هواپیماهای C-130  جابجا نمایند . پس از شلیك موشكها ، بارگزاری مجدد یك لانچر ، 30 دقیقه زمان لازم دارد . خود موشك طولی برابر 6.17 متر ، قطر 0.34 متر و 900 كیلوگرم وزن دارد . پیشران موشك یك موتور راكتی تك مرحله ای با سوخت جامد است كه قابلیت تغییر بردار رانش را دارد .


پس از پرتاب موشك تاد ، اطلاعات هدف توسط رادار باند X برای آن ارسال می گردد .هنگامیكه سوخت موشك پایان یافت ، سرجنگی از پیشران جدا می شود . سر جنگی مجهز به سیستم هدایت و كنترل وضعیت پرواز مجزاییست كه مسئولیت انجام مانورهای لازم را برای رسیدن به نقطه برخورد بر عهده دارد . جستجوگر اینفرارد موجود در دماغه ، سرجنگی را به سمت هدف هدایت می كند . در نقطه برخورد ، سرجنگی همانند یك گلوله به موشك بالستیك برخورد كرده و با استفاده از انرژی جنبشی آن را نابود می سازد .
برنامه های نیروهای نظامی آمریكا آن بوده كه تا سال 2008 ، 80 تا 90 لانچر ،18 رادار و 1422 موشك آماده نمایند .
برنامه سیستم تسلیحاتی تاد یك برنامه رو به رشد و در حال تغییر است كه برای بررسی عملكرد آن ، در دوره های زمانی مختلف آزمایشات مكرری در نظر گرفته شده تا قابلیتهای این سیستم بهتر مشخص گردد :
نوامبر 2005 – تست موفق پرواز موشك  
می 2006 – مجتمع سازی كامل چهار جزء اصلی سیستم تسلیحاتی تاد ( رادار ، فرماندهی كنترل آتش ، لانچرها و موشكها )
جولای 2006 – اولین موفقیت در انهدام یك هدف واحد در ارتفاعات بالای جو
سپتامبر 2006 – بررسی داده های سیستم تاد از نظر تشخیص موشك های بالستیكی كه تهدیدی به حساب نمی آیند . ( موشكهای بالستیكی كه از كنترل خارج شده اند و یا به منطقه بی خطری در زمین اصابت می كنند .  )
ژانویه 2007 – آزمایش موفق انهدام یك موشك شبه اسكاد در ارتفاعات بالای جو
آپریل 2007- انهدام موفق یك موشك شبه اسكاد در ارتفاعات میانی جو
ژوئن 2007- تست پرواز موفق موشك در ارتفاعات پائین جو
اكتبر 2007 – انهدام موفق یك موشك شبه اسكاد در خارج از جو
ژوئن 2008 – انهدام موفق یك موشك شبه اسكاد با كلاهك جدا شونده  در ارتفاعات میانی جو. موشك های چند مرحله ای موشكهایی هستند كه در آن سر جنگی از پیشران یا پیشران ها جدا می شود . در این آزمایش سیستم تاد موفق شد نسبت به شناسایی ، رهگیری ، تشخیص هدف اصلی از بین قطعات موشك و انتخاب نقطه برخورد اقدام نماید .
مارس 2009 – شلیك دو موشك تاد علیه یك موشك بالستیك با كلاهك جدا شونده كه اولین موشك تاد موفق به نابودی موشك بالستیك شد و دومین موشك توسط افسران كنترل آتش منهدم گردید . این تاكتیك برای افزایش ضریب اطمینان انهدام اهداف با كلاهك جدا شونده صورت پذیرفت . ( برخی منابع صحبت از مطلب دیگری می كنند كه باشد برای بعد ! )