" ما می‌خواهیم یك جمعیت نورانی پیدا كنیم، یك قشر نورانی، كه وقتی وارد می‌شوی در یك دانشگاهی، علمش نورانی، عملش نورانی، اخلاقش نورانی، همه چیزش نورانی باشد، الهی باشد."
حضرت امام خمینی (قدس سره)
نهاد اطلاعات و امنیت یكی از مهم‌ترین و قدرتمندترین نهادهای هر جامعه است و همه كشورها به خدمات این نهاد نیاز مبرم دارند. وجود این نهاد در همه جوامع برای یك زندگی آرام و مطمئن ضروری است.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران (واجا) كه از بدو تاسیس تاكنون خدمات بسیار ارزنده‌ای را به دولت و ملت شجاع ایران ارایه‏ كرده است در سال 1363 با بهره گیری از نیروهای واحد اطلاعات سپاه پاسداران، كمیته انقلاب اسلامی، دادستانی انقلاب اسلامی و نخست وزیری رسماً آغاز به كار كرد.

وزارت اطلاعات به صورت یك نهاد انقلابی، با چهره‌ای كاملاً نو، مشحون از ارزش‌های اسلامی و انقلابی، با اهداف و برنامه‌های كاملاً متفاوت نسبت به نظام اطلاعاتی قبل از انقلاب اسلامی و با بكارگیری بهترین فرزندان اسلام، تاسیس گردید و فلسفه و ارزش‌های اسلامی در جای جای این نهاد مقدس حاكمیت یافت.

با توجه به شرایط متغیر و پیچیده جهانی، پیشرفت علوم و فنّاوری، برنامه‌های دشمنان برای ضربه زدن به نظام مقدس ج.ا.ا. به دلیل از بین رفتن منافعشان، توسعه اطلاعاتی در كشور امری اجتناب ناپذیر و یكی از اهداف راهبردی تلقی گردید. توسعه اطلاعاتی، سرعت و دقت تصمیم‌گیری و قدرت عمل مسئولین را افزایش می‌دهد و منجر به امنیت ملی و ثبات سیاسی ـ اجتماعی در كشور می‌گردد.

نیروی انسانی كارآمد و توانمند عامل اصلی توسعه در نظام اطلاعاتی است. از طریق این عامل مهم می‌توان اهداف اطلاعاتی را محقق نمود. به منظور تحقق اهداف، توانمندی‌های نیروی انسانی باید متناسب با انتظارات نظام اطلاعاتی باشد.

نظام اطلاعاتی به دلایل مختلف دچار تغییر و تحول می‌گردد كه این تغییرات توازن بین انتظارات و توانمندی‌های نیروی انسانی را بر هم می‌زند.

برنامه‌ریزی نیروی انسانی یكی از پیچیده‌ترین و تخصصی‌ترین فعالیت‌های مدیریت نظام اطلاعاتی است. كاركرد منابع انسانی برای پاسخگویی به انتظارات روبه تحول مدیریت و سازمان اطلاعاتی در سطوح مختلف خرد تا كلان می‌باشد.
ارتقای نیروی انسانی از طریق آموزش صورت می‌گیرد. آموزش در نظام اطلاعاتی جنبه حیاتی و كلیدی دارد و نباید بدون داشتن برنامه دقیق و هدفمند به این امر اقدام نمود. آموزش در نظام اطلاعاتی محدود به افراد خاصی نیست همه اعضاء شامل مدیران، كارشناسان، كارمندان اداری، نیروهای عملیاتی، منابع، خانواده پرسنل و حتی خود اساتید و مربیان آموزشی نیز باید تحت آموزش‌های منظم و دقیق قرار بگیرند.

آموزش‌های مورد نیاز در نظام رو به تحول اطلاعاتی، باید در سطوح مختلف و در زمینه موضوعات مختلف علوم اطلاعاتی و امنیتی، علوم مرتبط و سایر دانش‌های مورد نیاز ارایه‏ گردد.

گستره و تنوع موضوعات، سطوح و ابعاد متعدد در حوزه نیازهای آموزشی، مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده آموزش اطلاعاتی، برای رسیدن به اهداف كوتاه مدت و دراز مدت توسعه در نظام اطلاعاتی است.

"نهال كوچكی كه در سال 1365 به دست باغبان علم و معرفت (مقام عظمای ولایت) كاشته شد امروز مبدل به درخت تنومندی شده است كه انشاءالله مصداق كلمه طیبه باشد. افتخار دانشكده اطلاعات را می‌توان در چند نكته اصلی و بنیادین خلاصه نمود."

1ـ توكل به خداوند و اخلاص در عمل، بانیان دانشكده تا وارثان امروز در این امر متفق‌القول می‌باشند كه "اخلص عملك ان الناظر هو بصیر" .

2ـ تلاش جهت پی افكندن بنیان اطلاعات حرفه ای بومی. با توجه به مختصات اطلاعاتی دنیای امروز غالب سرویس های اطلاعاتی خصوصاً در جنوب با اتكاء به یك یا چند سرویس اطلاعاتی در شمال راه اندازی و در عرصه آموزش و پژوهش اطلاعاتی كه از امور بسیار پیچیده و چند وجهی می‌باشد تحت لیسانس اداره می‌شوند؛ لكن اطلاعات ج.ا.ا منزه از این گونه وابستگی ها و صرفاً با اتكاء به قدرت لایزال الهی و خودباوری و محقق ساختن فعل خواستن، توانستن است وارد عرصه جنگ اطلاعاتی با قدرتهای به مراتب بزرگتر و چند برابر شده است (جنگ اطلاعات نامتقارن)، آموزش و پژوهش اطلاعاتی نیز از این امر مستثنی نبود و نیست.

تلاش شبانه روزی و مجاهدت خاموش علمی در اخذ آخرین دستاوردهای علم اطلاعات از یكسو و اتكاء مضاعف بر تجارب اطلاعاتی كه محصول مبارزه با صدها توطئه اعم از جنگ خیابانی، كودتا، ترور، جاسوسی، خرابكاری، اغتشاش و... در حوزه پدافندی در كنار طراحی های اطلاعاتی و عملیاتی در حوزه آفندی مجموعه بی بدیلی از دانشكده اطلاعات به وجود آورده است كه به اعتراف دوست و دشمن بنیان مرصوصی است كه تاكنون توانسته است صدها تن از كارشناسان اطلاعاتی و ضداطلاعاتی كشور اعم از جامعه اطلاعاتی و وزارت اطلاعات را آموزش داده و با مجهز نمودن آن‌ها به علم جدید بومی اطلاعاتی بیش از گذشته در راه دفاع از آرمان‌ها، اهداف و ارزشهای انقلاب اسلامی و نظام مقدس ج.ا.ا جان بركف آماده دفاع باشند.

در كنار آموزش، پژوهش‌های اطلاعاتی نیز به دلیل چند وجهی بودن، حرفه ای بودن، میان رشته ای بودن و... كه از پیچیده ترین نوع تحقیقات قلمداد می‌گردند، در دستور كار قرار گرفته و محصول آن تاكنون صدها پایان نامه در دوره های كارشناسی و كارشناسی ارشد، تدوین كتب و جزوات اطلاعاتی، همایش و سخنرانی‌های علمی، ترجمه متون اطلاعاتی مرجع و... با جهت گیری سه گانه "پژوهش در خدمت آموزش"، "پژوهش در خدمت ماموریت‌های اطلاعاتی" و "پژوهش در خدمت توسعه و گسترش اطلاعات" بوده است. از این رو توسعه علوم اطلاعاتی بومی با تكیه بر مبانی و معارف غنی دین مبین اسلام موجب شده تا ادبیات قابل توجهی در این حوزه تولید شود.

امروز كه به گذشته نگاه می‌كنیم، احساس شوق و غرور سراپای وجودمان را سرشار می‌كند و در پیشگاه احدیت سجده شكر به جا می‌ آوریم كه ما را لایق خدمت در عرصه گمنامی علمی دانسته و امیدوار هستیم كه آیندگان نیز وقتی به گذشته خود نگاه می‌كنند همین احساس را داشته باشند.

در پایان یاد و خاطره معمار بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، شهدای گرانقدر بالاخص شهدای عرصه گمنامی، جانبازان، خانواده شهدا و جانبازان را گرامی می‌داریم.
-------------------------------------------------------------------------
درود بر سربازان گمنام امام زمان (عج)


منبع: وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران