توضیحات فرمانده یگان صابرین درباره چگونگی شکل گیری نیروهای ویژه سپاه پس از ۱۲ سال،
سردار مرتضی میریان فرمانده یگان ویژه صابرین درباره چگونگی شکل گیری این واحد گفت که برای تشکیل «نیروی ویژه» متون نیروی ویژه انگلیس ترجمه شد.وقتی قرار باشد یک نیرو ویژه تشکیل شود آموزش هایش هم باید خاص و متناسب با تعریف نیرو باشد. ما در طول دوره یکم و دوم از 300 مربی استفاده کردیم که بخش زیادی از آنها بیرون از سپاه بودند.

در واقع تمام کشور را بسیج کرده و پای کار آوردیم تا امروز و با گذشت نزدیک به 12 سال از تشکیل صابرین، مربیان و متخصصان خودمان را داشته باشیم.

فراخوان دادیم و شرط اولیه هم این بود که داوطلبین نیروی رسمی سپاه باشند. دو ویژگی لازم بود تا وارد مرحله بعدی شوند: اول داوطلب بودن و دوم شهادت طلب بودن.

اولین تستی که گرفتیم این بود که 54 کیلومتر راهپیمایی مداوم و با تجهیزات داشتیم که چند نفر ریزش کردند.

صعودهای بالای 4000 متر ، 300 کیلومتر جنگل نوردی، 500 کیلومتر کویر نوردی و بالای 1200 متر صخره نوردی از دیگر آزمایشهای ما بود.


متون و اطلاعات مربوط به 11 نیروی ویژه در دنیا ترجمه و مطالعه شد. به خصوص نیروی ویژه انگلیس که حدود 400 سال قدمت دارد و تقریبا پایه و الگوی همه نیروهای ویژه در دنیاست.

(در نبرد اخیر شمال غرب کشور) تک تیراندازها نقش تاثیر گذاری داشتند و باید روی آنها حساب ویژهای باز کرد.

در جنگ تحمیلی هم تلفاتی که دشمن با تک تیراندازش از ما میگرفت با تانک نمیگرفت. در این عملیات هم تک تیراندازها با تجارب و تجهیزات خوبی که داشتند تلفات بالایی از دشمن گرفتند.

در حدود سال 80 مسئولین متوجه شدند که پ.ک.ک در حال عضوگیری و نفوذ در ایران هستند. در اوایل دهه 80 پ.ک.ک چهارشاخه را برای ترکیه، عراق ، سوریه و ایران تشکیل داد که شاخه ایرانش" پژاک " نام گرفت.

جوانان روحیه هیجانی دارند و این گروههای مسلح و معاند از این منظر میتوانند جذابیت هایی داشته باشند.

نکته دیگر استفاده از جاذبه های جنسی است چون دختران را هم جذب میکنند. عمده دخترانی که که جذب این گروه میشوند کسانی هستند که با خانواده های خود مشکلاتی دارند و از خانه فرار میکنند.

در ابتدای کار ، اقدامات اولیه از جمله شناسایی و طرح ریزی در منطقه شمال غرب آغاز شد. جاده سازی و مهندسی که شروع شد حساسیت آنها هم زیاد شد و درگیر شدند و مراحمت هایی را برای کار مهندسی آغاز کردند.

بعضا تا 14 مین در یک جاده میگذاشتند که تقریبا تمامی مینهای آنها کشف شد. مثلا ما شروع کردیم به جاده زدن در منطقه بورالان که برای آنها بسیار گران آمد و به شدت با ما درگیر شدند و 10 تا 20 کشته در این قضیه دادند تا جلوگیری کنند و البته موفق هم نشدند و ما کار خودمان را کردیم.

واحدهای ویژه صابرین قابلیت عملیات نفوذ در عمق،
تصرف مواضع از قبل پیش بینی شده با برد 1400 كیلومتر را دارا هستند.


واحدهای ویژه صابرین توانایی اجرای انواع عملیاتی تاكتیكی شامل تازش، سرپل گیری،در عمق مواضع دشمن جهت انهدام سیستم های فرماندهی و كنترل ، دشمن فرضی را دارند و این تنها بخشی از قابلیت های جان بركفان نیروهای ویژه نیروی زمینی سپاه است.

توانایی فردی بكارگیری جنگ افزارهای سبك و سنگین ، ادوات زرهی و توپخانه و انواع موشك اندازها ، پرواز با پرنده ها و هواپیماهای فوق سبك رادار گریز در اجرای ماموریت های ویژه اجرای عملیات در محیط های مختلف عملیاتی مانند كوهستان ، جنگل ، كویر ، دریا و مناطق هور ، قابلیت اجرای رزم نزدیك تن به تن و اجرای عملیات واكنش سریع در عمق بسیار زیاد بدون طرحریزی قبلی و پیش بینی شده و همچنین عملیات هوابرد شبانه از جمله توانمندی های این نیروهاست.

چندی پیش نیز در عملیات شمال غرب، رزمندگان یگان ویژه صابرین با آمادگی معنوی، ایثارگری و شهادت طلبی تلاش زیادی در جهت سرکوب اشرار و پاکسازی مناطق مرزی کردند.بدون تردید یگان ویژه صابرین یکی از زبدهترین یگانها در سطح سپاه است.


[http://www.aparat.com/v/Q0clG]