هواپیمای چند منظوره سری روسیMIG-1.44
سیستم عکس برداری هوای Bing Maps  به معروفیت سیستم عکس برداری کارتوگرافی هوایی Google Maps نیست اما هر چند وقت یکبار عکسهای سری جالبی نشان می دهد که در تصویرهای برداشت شده توسط این ماهواره از پایگاه سری روسیه یکی از هواپیماهای سری پنجم روسیه به نام  MIG-1.44  را نشان می دهد.

در سال 1990 میلادی کارخانه جات هواپیماسازی میگویان روسیه اولین هواپیمایی جنگی چند منظوره سری پنجم رادار گریز یا استیلیت خود را تولید و ساختند ،این هواپیمای جنگی چند منظور در اوایل سال 1983 میلادی توسط متخصصان وکارشناسان کارخانه میگویان طراحی گردید،همزمان با طراحی این نمونه هواپیما ارتش ایالات متحده هم کار بر روی طراحی نمونه سری پنجم هواپیماهای جنگی را شروع کردند که منجر به تولید هواپیمای جنگی چند منظوره F-22 گردید........

هواپیمای چند منظوره سری روسیMIG-1.44
سیستم عکس برداری هوای Bing Maps  به معروفیت سیستم عکس برداری کارتوگرافی هوایی Google Maps نیست اما هر چند وقت یکبار عکسهای سری جالبی نشان می دهد که در تصویرهای برداشت شده توسط این ماهواره از پایگاه سری روسیه یکی از هواپیماهای سری پنجم روسیه به نام  MIG-1.44  را نشان می دهد.
     در سال 1990 میلادی کارخانه جات هواپیماسازی میگویان روسیه اولین هواپیمایی جنگی چند منظوره سری پنجم رادار گریز یا استیلیت خود را تولید و ساختند ،این هواپیمای جنگی چند منظور در اوایل سال 1983 میلادی توسط متخصصان وکارشناسان کارخانه میگویان طراحی گردید،همزمان با طراحی این نمونه هواپیما ارتش ایالات متحده هم کار بر روی طراحی نمونه سری پنجم هواپیماهای جنگی را شروع کردند که منجر به تولید هواپیمای جنگی چند منظوره F-22 گردید.

به گفته کارشناسان شرکت هواپیماسازی میگویان هواپیمای MIG-1.44 یکی از بهترین نمونه هواپیماهای جنگی دنیا می باشد و با توجه به مشخصات پروازی او برتری نسبتا" زیادی به هواپیمای جنگی آمریکایی F-22 دارد.

 اولین سری هواپیما در سال 1991 ساخته و تولید گردید که با نام MIG-1.44 مشخص شد و بنظر میرسد کارشناسان کارخانه میگویان با تغییراتی که در روی مدل مذکور داده اند مدلهای دیگری به نام МIG 1.44/1.42 را هم تولید کرده اند و این اولین هواپیمای جنگنده روسی است که تغییرات زیادی در ساخت و شکل بال ها و بدنه داده شده است ،در این هواپیما تمامی مهمات در داخل بدنه در مرکز هواپیما قرار داده شده است که این طراحی باعث گردیده که کمتر در روی صفحه رادار نمایان گردد و شکل آئرودینامیکی خود هواپیما هم تاثیر بسزائی داشته است و تغییراتی دیگر در روی این هواپیما صورت گرفته است که به خلبان هواپیما این اجازه را می دهد که در سرعتهای بالای صوت توانائی استفاده از مهمات و پرتاب راکتهای هوا به زمین بر علیه تاسیسات و مواضع زمینی و یا با راکتهای هوا به هوا بر علیه هدفهای پرنده دشمن صورت دهد.

هواپیمای جنگی چند منظوره میگ MIG-1.44مجهز به سیستم رادار داپلر  NO-14مجهز گردیده است که خلبان هواپیما براحتی می تواند از پرتاب و هدایت مهمات خود بر علیه مواضع دشمن استفاده کند.

یک شبکه آنتن آرایه فازی در هواپیما نصب گردیده است که می توان با آن هدفهای زمینی و هوایی دشمن را شناسایی و کشف گردید و همزمان و به سوی 6 هدف شلیک کرد.
پس از تولید هواپیما و تکمیل کردن این مدل هواپیمای جنگی و به علت هزینه گران ساخت و مشکلات مالی کشور روسیه پی از فروپاشی اتحاد شوروی ساخت این هواپیما متوقف گردید و در سال 2001 میلادی اولین پرواز خود را پس از مدتی ماندن در آشیانه هواپیماهای جنگی میگویان انجام داد.

البته آینده این هواپیمای جنگی نامشخص است چون نیرو هوای ارتش روسیه هواپیمایی جدید سری پنجم مدل "پاک فا" از کارخانه سوخو را انتخاب کرده است.


ویژگیهای هواپیمای جنگی چند منظورهMIG-1.44
طول هواپیما  22,83 м
طول بال 17,03 м
ماکزیمم ارتفاع 5,72M
ماکزیمم بیشینه وزن برخاست پرواز35T
پیشرانه دو دستگاه  موتور  ساترن مدل AL-41F به قدرت 2 х 18500 KGC
بیشینه سرعت پرواز  2 760 KM/H كیلومتر برساعت
ماكزیمم سقف پرواز(متر) 20 км
شعاع عملیاتی 4000 км
خدمه پرواز یک نفر  
مهمات:
یک توپ R-77 (AA-12 "Adder")
مجهز به راکتهای هوا به هوا و هوا مدل جدید وبا مشخصات نا معین

مترجم:دکتر حمید فرامرزپور

تمامی حقوق نزد این سایت(آی آر ارتش) محفوظ می باشد.


» تمامی حقوق این مطلب متعلق به سایت نظامی آی آر ارتش و بوده و کپی برداری با ذکر نام منابع آزاد است.