سیر گزارشات تحلیلی شرق از نیمه شهریور تاکنون نشان میدهد که این روزنامه تمامی تلاش خود را معطوف به تکذیب در وهله اول و کوچک نشان دادن و انداختن تقصیر به پای دولت قبل در وحله دوم کرده بود.

سرویس اقتصاد مشرق -  روزنامه های زنجیره ای اصلاح طلب از سالیان گذشته تاکنون نشان دادند، تنها چیزی که برای آنها مهم نیست بیان حقایق است و هرگاه که این حقایق در تضاد با منافع شخصی و حزبی آنها بوده است، به خلاف گویی پرداختند.

یکی از نمونه های بارز در این خلاف گویی و منحرف کردن افکار عمومی را در پرونده فساد هشت هزار میلیارد تومانی مشاهده کرد. فسادی که اگر در دولت قبل شکل میگرفت، تا مدت ها تیتر یک تمامی روزنامه های زنجیره ای و دیگر رسانه های اصلاح طلب می بود ولی قالب این رسانه ها موضع سکوت را در برابر این ابر فساد سه دهه اخیر اتخاذ کردند و در این میان تنها روزنامه شرق بود که بجای سکوت، انحراف افکار عمومی را در پیش گرفت.

سیر گزارشات تحلیلی این روزنامه اصلاح طلب از نیمه شهریور تاکنون نشان میدهد که این روزنامه تمامی تلاش خود را معطوف به تکذیب در وهله اول و کوچک نشان دادن و انداختن تقصیر به پای دولت قبل در وحله دوم کرده بود.

اولین گزارشی که این روزنامه در این زمینه منتشر نمود گزارشی با تیتر شکست پروژه زنجانی سازی در 15 شهریور بوده که در آن به تکذیب این فساد پرداخت و اعلام آن از سوی رسانه های انقلابی را تلاش برای زنجانی سازی در دولت یازدهم دانشته است. این روزنامه نوشته است:

« اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان چندی است كه باب دندان دلواپسان شده و هركدام سعی بر بالابردن رقم آن دارند؛ امری كه به گفته رئیس این صندوق در قالب معوقات به‌میراث‌رسیده از دولت قبل به میزان سه‌هزارو ٥٠٠میلیارد تومان می‌گنجد و خبری از اختلاس هشت‌هزارمیلیارد تومانی نیست. گویا دلواپسان پس از ناموفق‌ بودن در پروژه‌هایی مانند حقوق‌های نجومی و قراردادهای نفتی، حالا به دنبال شبیه‌سازی برای فسادهای مالی دولت قبل می‌گردند. رقم بدهی بابك زنجانی از سوی وزارت نفت در حدود ٢,٧ میلیارد دلار اعلام شد و در زمان رونمایی از آن دلار بر نرخ سه ‌هزار و ٢٥٠ تومان ایستاده بود. با این اوصاف این رقم چیزی در حدود ٨.٧ هزار میلیارد تومان خواهد بود كه زنگنه، وزیر نفت، بارها اعلام كرده با احتساب سود تأخیر در پرداخت بدهی، این رقم بالغ بر ١٠هزار میلیارد تومان خواهد بود. حالا بیان این اختلاس خودساخته از سوی دلواپسان، یادآور بابك زنجانی دوم و سومی است ...»

در ادامه به مصاحبه مرتضی حاجی از اعضای هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان استناد کرده و رسانه های انقلابی را متهم به سیاسی بازی نموده است:

« مرتضی حاجی، عضو هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان به گزارش روابط عمومی صندوق ذخیره فرهنگیان شایعه اختلاس هشت‌هزارمیلیارد تومانی را تكذیب می‌كند؛ البته او در عین رد این شایعه، از اساس رخداد اختلاس در این صندوق را منكر می‌شود و در قالب شفاف‌سازی می‌گوید: این ماجرا درباره بدهکاران بانک سرمایه است كه بدهی‌های معوقه در عمده آن در دست پنج نفر به رقم سه‌هزار و ٢٨٥ میلیارد است كه بیشترین بدهی از آن چهار نفر بوده كه صندوق از آنها شكایت كرده است. این بدهی‌ها از سال ٨٧ و در دولت قبل به صورت تسهیلات با وثیقه نامناسب به افرادی اعطا شده است. حاجی طرح موضوع اختلاق هشت‌هزارمیلیارد تومانی را جنجالی سیاسی می‌نامد و می‌افزاید: این موضوع كاملا سیاسی است و افرادی كه آن را مطرح می‌كنند، توجه ندارند كه اختلاس هشت‌هزارمیلیارد تومانی حتی از كل دارایی‌های صندوق بیشتر است و اگر صحت داشته باشد، این صندوق دیگر نباید وجود داشته باشد؛ اما این صندوق با قوت به كار خود ادامه می‌دهد و مشكلی در روند فعالیت آن وجود ندارد. »

دو روز بعد گزارش دیگری با عنوان فرصت صندوق ذخیره فرهنگیان منتشر می شود که گزارش اول را نقض می کند. در این گزارش به وجود این فساد اعتراف می شود ولی دولت قبل و اصولگرایان بعنوان مسببین این فساد معرفی می شوند. همچنین با آوردن مجدد نام بابک زنجانی، سعی در منحرف کردن افکار عمومی رخ می دهد:

« در سال گذشته در مجلس دهم عنوان شد که بابک زنجانی با چک شخصی خود حدود ٣٠٠ میلیارد تومان وام از بانک سرمایه گرفته و پس نداده است. چند روز پیش مدیرعامل صندوق گفت این وام با هماهنگی با شرکت نفت، تسویه شده است. در میان هیأت امنای صندوق نام حسین مظفر، وزیر اصولگرای دوره نخست دولت اصلاحات هم دیده می‌شود. به نظر می‌رسد ورود ایشان هم به این موضوع، در روزهای نزدیک به آغاز سال تحصیلی برای روشنگری افکار عمومی فرهنگیان مفید باشد.

اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان، چیز چندان شگفتی نیست. از سال‌ها پیش، فرهنگیان سهام‌دار این صندوق، به شفاف‌نبودن عملکرد آن معترض بودند و درباره سوءاستفاده از اموال خود در صندوق، هشدار می‌دادند.»

این روزنامه سه روز بعد 20 شهریور گزارش دیگری را با عنوان "صندوق ذخیره ارزی از یك اتفاق در زمان مدیر دولت قبل پرده برداشت / خرید میلیاردی در هفته پایانی مدیریت" منتشر می کند و در آن به گزارش خبرگزاری فارس که جزئیات این فساد را منتشر کرده بود می پردازد و در ادامه در یک متن طولانیه جوابیه صندوق ذخیره فرهنگیان را منتشر می کند و در آن مجددا، رسانه های انقلابی به سیاسی بازی و بیان خلاف واقع متهم می شوند. در بخشی از این گزارش آمده است:

 

«گزارش ]فارس[ با معرفی صندوق و چگونگی فعالیت آن آغاز شده و سپس به معرفی هیأت امنا و هیأت‌مدیره صندوق پرداخته است. در خلال گزارش، فیش حقوقی یک فرهنگی هم منتشر شده که هر ماه سهم صندوق ذخیره فرهنگیان از درآمد وی بابت حق عضویت کسر شده تا احساسات فرهنگیان جریحه‌دار شود. در پایان گزارش هم با طرح چند نکته، به سناریو تحت‌تأثیر قراردادن فرهنگیان به صورت ویژه پرداخته شده است.

با انتشار این گزارش، مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان توضیحاتی را خطاب به این خبرگزاری بر خروجی سایت خود قرار داده که در جمله آغازین آن از خبرگزاری فارس می‌خواهد: «به این تهاجم ناجوانمردانه خاتمه دهید». جوابیه مزبور که از سوی مرکز مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان تهیه شده، به این شرح است:

هرچه به پایان دوره قانونی دولت اول تدبیر و امید نزدیک می‌شویم به طور طبیعی فشارهای سیاسی و انتقادهای تندوتیز رقبا بیشتروبیشتر می‌شود. اگرچه این در میدان رقابت سیاسی جناح‌ها و گروه‌ها امری طبیعی است لذا با توجه به فرموده مقام معظم رهبری که، اقتصاد اولویت اول کشور است، پس سینه‌چاکان و دلسوزان ظاهری و باطنی حق و حقوق فرهنگیان از هر دو جریان سیاسی، به خاطر رضای خداوند متعال و تعالی آینده کشور و فرزندان این مرزوبوم، اقتصاد جامعه شریف معلمان را فدای پیروزی‌های کوتاه‌مدت سیاسی خود ننماییم.»

دو روز پس از این گزارش با اعلام رسمی بازداشت شهاب الدین غندالی مدیرعامل این صندوق، شرق مجبور به پذیرش کامل این فساد در دولت یازدهم شد؛ لیکن همچنان بر همان طبل گذشته خود نواخت و با انتخاب تیتر " تخلفات ٢دولت در یك صندوق"، بخش عمده این فساد را متوجه دولت قبل نمود و سعی در تطهیر فساد رخ داده در دولت یازدهم نمود.

یک روز بعد یعنی 2 آبان پس از استعفای فانی از آموزش و پرورش این بار شرق، تمامی تقصیرات را بر گردن این وزیر مستعفی انداخته و در گزارشی آورده است:

« مجلس شورای دهم نیز با انتقاد از عملکرد فانی، استیضاح او را در روز ۲۷ مهر به هیأت‌رئیسه ارائه کرد. همچنین تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان، تنبیه دانش‌آموزان در مدرسه و نارضایتی فرهنگیان نیز در این استیضاح بی‌تأثیر نبود.»

به نظر می رسد خلاف گویی های روزنامه های اصلاح طلب در فساد 8000 میلیاردی رخ داده پایانی نداشته باشد و شرق در این بازه، میانداری می‌کند.